Gmail'de Gönderdiğiniz Mailleri Geri Alın


Gmail de gönderdiğiniz mailleri geri alabileceğinizi biliyor muydunuz?Aslında bu google tarafından sessiz sedasız hizmete sunulan bir özellik.Ama şimdi bu özellik öncekine göre biraz daha geliştirilerek geri alma süresi 5 saniyeden 30 saniyeye kadar çıkarılmış.Şunu da belirtmekte fayda var.Bu özellik Gmail Labs ın bir özelliği yani hala test aşamasında olan bir özellik.
Şimdi bu servisi aktif edelim:
 
Gmail hesabımıza giriş yaptıktan sonra resimde de göreceğiniz üzere yeşil Labs ikonuna  tıklıyoruz. Tıkladığımızda gmail Labs’a girmiş olduk. Burada bir sürü hizmet göreceksiniz. Biz Göndermeyi Geri Al hizmetine gelerek sistemi etkinleştiriyoruz.Kaydediyoruz.Şimdi bir mail yazalım.Mailimizi yazdıktan sonra gönder dediğinizde mailinizi göndermeyi iptal eden seçeneği göreceksiniz .
 
Default olarak geri alma süresi 5 saniyeye ayarlıdır.Siz bunu 30 saniyeye kadar değiştirebilirsiniz.Gmail hesap ayarlarınıza gelin ve 5 saniye olarak ayarlı kısmı değiştirin.
Ne işimize yarar?
Bilgisayarın başında fazlasıyla Ctrl+Z yaptığımız için belki bu alışkanlığı mail yazarken de kullanmak isteyebiliriz =).Olaki gönderdiğiniz maili hemen geri almak isterseniz bu özellik işinize yarayabilir.
Mail gönderdiğinizde keşke göndermeseydim dediğiniz oldu mu?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 yorum:

 1. bu özelliği bilmiyordum, teşekkür ederim, hatalı mail yollamalarda mükemmel bir çözüm!

  YanıtlaSil
 2. Aynen katılıyorum...

  YanıtlaSil
 3. siz olmasanız pek çok şeyden haberdar olmayacağız.çok teşekkür ederiz:)

  YanıtlaSil
 4. ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için

  YanıtlaSil
 5. Bu özellik için teşekkürler :) Gmail kullandığım için işime yarar :D

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.