Facebook’da Belirlediğiniz Kişilere Çevrimdışı Görünün

Siz de eğer facebook’da birkaç kişi yüzünden tüm arkadaşlarınıza çevrimdışı görünenlerdenseniz bu yazıyla birlikte sadece belirli kişilere çevrimdışı görünebileceksiniz.

Bildiğimiz gibi daha önce MSN de belirlediğimiz kişilere nasıl çevrimdışı görünebileceğimizi anlatan bir yazı paylaşmıştım.Şimdi ise belki de msn den daha çok vakit geçirdiğimiz facebook da seçtiğimiz arkadaşlara çevrimdışı nasıl görünebiliriz onu paylaşacağım.

Bunu yapmak için facebook arkadaş listeleme özelliğini kullanacağız.Eğer arkadaş sayınız kalabalıksa arkadaşlarınızı farklı listelere eklemeniz de fayda görüyorum.En azından ben öyle yapıyorum.Her neyse, gelelim biz konumuza:

Facebook hesabımıza giriş yaptıktan sonra sağ alt köşede chat penceresini açıyoruz ve friendlist yazan yere sol tıklıyoruz.Buraya tıkladığımızda daha önceden oluşturmuş olduğumuz listelerin tamamını burada görebiliyoruz.Şimdi biz yeni bir liste oluşturacağız.Create a new list yazan yere oluşturacağımız listenin adını yazıyoruz.Örneğin ben offline yazdım.

Listeyi oluşturduktan sonra chat penceresinde yeni oluşturduğumuz listeyi görebilirsiniz.Şimdi listemize kişi ekleyebiliriz.Kime çevrimdışı görünmek istiyorsanız o arkadaşınızın fare ile üzerine gelerek oluşturduğunuz listeye bırakın.


Arkadaşlarınızı listeye ekleme işlemi bittiyse sarı renkle boyadığım kısma fare ile üzerine gelin.Fare ile üzerine geldiğinizde “Go offline” yazısı belirecek.Buna tıklayarak az önce oluşturduğunuz listedeki arkadaşlarınıza çevrimdışı görüneceksiniz.

Bu arada ek bilgi olarak; oluşturduğunuz listelerin arkadaşlarınız tarafından görülmemesiniz sağlamanız daha uygun olabilir.Bunu gizlilik ayarlarından yapabilirsiniz.

Aklınıza takılan bir soru olursa sormaktan çekinmeyin.Bir dahaki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Create e new list e yeni bir isim giriyorum ancak herhangi bir onaylama butonu falan yok...Ya da yazar yazmaz liste görünmesi mi gerekiyor...?Yazıyorum ama olmuyor...teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Listenizin adını yazdıktan sonra enter deyip çıkın.Listeyi illaki chat ortamında oluşturmak zorunda değilsiniz.Accounts//Edit Friends yolunu takip ederek yeni bir arkadaş listesi oluşturabilirsiniz...

  YanıtlaSil
 3. LHS of numeric is null before 0 in

  sayfa ogeleri sekmesine girdigimde bu hatayi aliyorum iki gundur bunun bi cozumu varmi acaba

  tesekkurler..

  YanıtlaSil
 4. Galiba sorununuz blogger ile alakalı.Yani bu yazının altına bu yazı ile ilgili yorum yaparsanız sevinirim.İlgili yazı bulamadıysanız iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz bana.
  Ayrıca sorununuzun cevabını bilmiyorum.Sanırım şablon ile alakalı bir sorun var...

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.