Kronoloji Nasıl Oluşturulur?

Kimi zaman bir ödevimiz olmuştur kronoloji oluşturmak.Belirli bir dönemde yaşanmış olayları zaman aralığı içerisinde sıralamak ve onları belirli bir düzende görmek kimi zaman ödev kimi zaman da hobi amaçlı oluşturmak isteyebilirsiniz.Eğer böyle bir uğraşınız varsa bunun üstesinde kolay bir şekilde nasıl gelebilirsiniz onu paylaşacağım.Öncelikle kronoloji oluşturabilmek için 2 alternatif sunacağım.bunlardan bir tanesi hali hazırda olan excel dosyasını düzenleyerek oluşturmak ve diğeri ise online servisleri kullanarak oluşturmak.Hangisi daha kolayınıza geliyorsa onu seçebilirsiniz.Şimdi ilk olarak excel dosyasını düzenleyerek kronoloji oluşturmaya başlayalım :


Şu sayfadan excel şablonunu indirin.

Sayfayı açın ve ekranda daha önce oluşturulmuş hazır dataları kendiniz göre düzenleyin.
Dataları düzenleyeceğiniz ekran :

Ve Dataları girdikçe değişecek olan kronoloji ekranı:

Şablon elbetteki İngilizce ama bu sizi korkutmasın.Sadece Dataları değiştireceksiniz o kadar.Örneğin “ Born in Boston” yazmış sizde oraya “İstanbul’da doğdu” olarak yazacaksınız..Dikkat etmeniz gereken şey data ekranında herhangi bir hücreyi silmeyin ve yalnızca sarı renkli kısımda değişiklik yapın o kadar.
2. olarak da size online siteleri önerebilirim.Onlardan 2 sini asagıda sunuyorum:
Bir dahaki yazımda başka bir konuda görüşmek üzere.Sağlıcakla kalın.
Aklınıza takılan bir kısım olursa sormaktan çekinmeyin.Hersey yolunda ise ufak bir tesekkürü umarım hak ediyorumdur...

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.