Firefox da Nasıl Profil Oluşturulur?

imagesFirefox günden güne populerliğini artırmaya devam ediyor.Bunun en büyük nedenlerinden biri de kullanıcılara sağladığı faydalı özellikleri.Bunlardan bir tanesi de taraycınızda farklı kullanıcı profili ouşturmanızı sağlaması.Yani kendi bilgisayarımızı kullandığımızda sürekli kullandığımız firefox tarayıcımız yanımızdadır.Peki ya internet kafeye gittiğimizde veya başkasının bilgisayarını kullandığımızda kendi bilgisayarımızda oluşturduğumuz sık kullanılanlar listesi ve diğer ayarlarımız yanımızda yoktur.Başka bir şekilde, aynı bilgisayarı birden fazla kişi kullanıyorsunuz ve aynı tarayıcıyı paylaşıyorsunuz.Kendinize özel bir tarayıcı oluşturmak istemez miydiniz?

Eğer cevabınız evet ise bu yazım size faydalı olacaktır.

Öncelikle firefox a sağ tıklayıp özellikleri açıyoruz ve hedef olarak gösterilen yerdeki yazının sonuna -p ekliyoruz.(- den önce boşluk bırakmayı unutmayın.)

Tamam dedikten sonra Bilgisayarım ı sağ tıklayıp özellikleri tıklıyoruz.Gelişmiş seçeneğini seçerek ortam değişkenlerini tıklıyoruz.

 

Yeni kullanıcı değişkeni oluşturmak için yeni yi tıklıyoruz ve değişken adına Moz_no_remote ve değişken değerine 1 yazıyoruz.

Tamam diyerek çıkıyoruz.Şimdi   firefox u başlatalım.Karşımıza şekildeki gibi pencere çıkacak.Bu pencerede yeni kullanıcı adı oluşturabilir, var olanın ismini düzenleyebilir veya önceki kullanıcı profillerini silebiliriz.Biz şimdi yeni bir profil oluşturacağımız için kimlik oluştur seçeneğini seçiyoruz.Kimlik oluştura tıklıyoruz gelen pencerede ileri diyerek devam ediyoruz.Daha sonra profil adını soran bir pencere karşımıza gelecek oraya isim veriyoruz.

Tamamlandı deyip çıkıyoruz.Evet şimdi firefox u her açtığımızda karşımıza sağ üstteki resimdeki pencere gelecek ve bizden bir profil seçmemizi isteyecek.Default olarak görülen profil benim şimdiye kadar kullandığım içerisinde sık kullanılanlara eklediğim ve çeşitli ayarların olduğu profil.Hemen altında ise ise az önce sizin oluşturduğunuz profil görülecek.Hangi profili seçerseniz firefox, o profil ile başlayacak.Örneğin yeni oluşturduğunuz profil ile başlattığınızda karşınıza aşağıdaki gibi pencere açılacak.
Sanki firefox u yeni kurmuşsunuz gibi.

Ayrıca firefox ikonuna sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra hedef bölümüne kendi profil isminizi yazarsanız otomatik olarak o profil ile başlar.Örneğin:

“C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe” -p“kullanıcıadınız
(başlangıçta sorma kutusundaki işareti kaldırmayı unutmayın)

Firefox datalarınızı buun ve yedekleyin

Bilgisayarınıza format attıktan sonra tekrar eski firefox ayarlarınıza ulaşabilirsiniz veya başka bilgisayarda yeni bir profil oluşturarak kendi firefox ayarlarınızı kullanmak isteyebilirsiniz.Bunun için yeni profil oluşturduğunuzda karşınıza gelen yandaki resimde  dizin seç butonuna tıklayıp yedeklediğiniz klasörü ekleyebilirsiniz.Ayrıca yeşil renkli adres sizin kopyalamanız gereken ayarlarınızın olduğu klasörün adresi.Bu klasörü kopyalayarak ayarlarınızı yedekleyebilirsiniz.

Faydalı bir yazı olması dileğiyle…

kaynak:http://www.bilgiustam.com/firefox-profil-olusturma-ve-verileri-kaydetme/

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.