Blogger Şablon (Tema) Yükleme Nasıl Yapılır

Son zamanlarda o kadar hoş ve wordpress ten uyarlanmış blogger teması yayınlandı ki artık hangi alan olursa olsun şablon bulmanız mümkün.Fakat eğer blogger alanında yeniyseniz henüz blogger tema yükleme nasıl yapılır bilmiyor olabilirsiniz.Bu yüzden bu yazımda basitçe blogger temaları nasıl yüklenir ondan bahsetmek istiyorum.

Blogger da şablon değiştirme olayını ikiye ayırabiliriz.Birincisi, blogger ın kendi varsayılan şablonları ve ikincisi de haricen xml dosyası olarak blogger da kullanılmak üzere hazırlanmış şablon.

1- Eğer blogger ın varsayılan temalarından birini tercih edecekseniz :

Blogger hesabınıza giriş yapıp Şablon sekmesine tıklayın.Resimde de göreceğiniz üzere Özelleştir butonuna tıklayın.Çıkan menüde birbirinden farklı şablonlar arasında tercih yapabilirsiniz.Daha sonra bu bloga uygula diyerek seçiminizi kaydedin.

blogger-sablon-degistir

2 - Harici şablon yüklemek isterseniz

Yine aynı şekilde blogger >>>şablon yolunu izleyin.Burada 2 farklı yol izleyebilirsiniz:

2.1 - Direkt dosyayı yükleyin

Elinizde hali hazırda bulunan xml uzantılı dosyayı direkt seçerek şablonunuzu yükleyebilirsiniz.Şablon menüsündeyken sağ üst köşedeki yedekle/geri yükle butonuna basın ve dosyanızı seçin.Dosyayı yükledikten sonra şablonunuzun değiştiğini göreceksiniz.

2.2 - Kodu kopyalayıp yapıştırın.

Diğer yöntem ise elinizdeki xml dosyasını word pad ile açın ve içindeki tüm kodları kopyalayın.Html yi düzenle butonuna tıklayın ve az önce kopyaladığınız tüm kodları buraya yapıştırın.Şablonunuzu kaydettiğinizde değişikliği göreceksiniz.

Son Sözler

Yukarıda sizlerle basitçe blogger temaları nasıl yüklenir onu paylaştım.Şablon değiştirirken önceki şablonunuzu yedeklemenizde fayda var.Ayrıca tüm değişiklikleri kaydetmeden önce önizleme yapmanızı tavsiye ediyorum.Şablon değiştirirken bir sıkıntıyla karşılaşırsanız yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. hocam insanlara yardımcı olduğunuz için teşekkürler. birşey sorucağım ben herhangi bir blogger temasını yükledim fakat içinde alakasız resimler var bu resimleri nasıl değiştirebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba

   bunun için size söyleyeceğim otomatik bir açıklama yok maalesef.Temanıza bakıp çıkarmak gerekir.

   Sil
 2. Bir kaç gündür bu konu hakkında araştırma yapıyor ve makale okuyorum. Açıklayıcı yazınız sayesinde bilgi sahibi oldum. Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. tsk ederim verdiginiz bilgiler için

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.